Product categories
- Appliances (6)
- Electricals (15)
- Inverter Battery (3)
- Lighting and Fans (22)
- One Click Items (12)
- Plumbing (10)
- wires (1)
Filter by Price
25A Mcb Protected Heavy Duty Combine DBOX with 16A Plug for Air Conditioner, Refrigerator, Geyser, EV Charging & Industrial Use
Highlights:
Product Details:
| Brand | doctorspare |
| Color | White |
| Product Dimensions | 13L x 8W Centimeters |
| Item Weight | 486.96 Grams |
| Material | Copper |
₹900.00 ₹1,999.00
Atomberg Efficio Alpha 1200mm BLDC Ceiling Fan with Remote Control | BEE 5 star Rated Energy Efficient Ceiling Fan | High Air Delivery with LED Indicators | Two year warranty (Gloss Black)
2 ★
2 ★
1 Rating
5 ★
0
4 ★
0
3 ★
0
2 ★
1
1 ★
0
(1)
Highlights:
Product Details:
| Brand | atomberg |
| Color | Gloss Black |
| Electric fan design | Ceiling Fan |
| Power Source | Corded Electric |
| Style | Efficio Alpha |
| Product Dimensions | 55D x 29W x 19H Centimeters |
| Room Type | Bedroom, Living Room, Dining Room |
| Special Feature | Remote Control |
| Recommended Uses For Product | Indoor |
| Wattage | 35 Watts |
₹2,599.00 – ₹2,699.00Price range: ₹2,599.00 through ₹2,699.00
Atomberg Studio 150mm BLDC motor Energy Saving Exhaust Fan
1 ★
1 ★
1 Rating
5 ★
0
4 ★
0
3 ★
0
2 ★
0
1 ★
1
(1)
₹1,499.00 – ₹1,599.00Price range: ₹1,499.00 through ₹1,599.00
BlackSilverWhiteBrown
Clear
Bajaj bahar 225 mm Metallic Exhaust Fan
Highlights:
Product details:Â
| Number of Commodity | – | 1U |
| Commodity | – | Exhaust Fan |
| Warranty | – | 2 Years |
| Power Input | – | 42 W |
| Air Delivery | – | 575 CMH |
| Body Width (mm) | – | 294 mm |
| Body Height (mm) | – | 294 mm |
| Body Depth(mm) | – | 140 mm |
| Motor Type | – | Copper Motor |
| Color | – | Metallic Grey |
| Box Includes | – | 1N Exhaust Fan, 1N Warranty Card, 1N |
₹1,220.00 – ₹1,320.00Price range: ₹1,220.00 through ₹1,320.00
Bajaj Classico Pro 1200mm 3 Blade Brown Ceiling Fan | BEE 1-star Rated Energy Efficient | 3-Yr Warranty
Highlights:
Product Details:
| General Features | |
| Model | Classico Pro |
| Color | Brown |
| Fan Type | Ceiling |
| No. of Blades | 3 |
| Sweeps Size (mm) | 1200 mm |
| Sweeps Size (inch) | 48 inch |
| Technical Features | |
| Rated Power Input (Watts) | 52 |
| Rated Speed (RPM) | 350 |
| Min. Air Delivery (Cu.mtr / min) | 210 |
₹1,490.00 – ₹1,590.00Price range: ₹1,490.00 through ₹1,590.00
Bajaj Durato Deco 1200 mm (48″) 3 Blade Ceiling Fans for Home | BEE 1 Star Rated Energy Efficient Ceiling Fan | |High Air Delivery | 3-Yr Warranty by Bajaj
Highlights:
Product Details:
| Brand | Bajaj |
| Colour | Coal Mine Grey |
| Electric fan design | Ceiling Fan |
| Power Source | Electric |
| Style | Modern |
| Product Dimensions | 13D x 18.7W x 69.3H Centimeters |
| Room Type | Bedroom, Living Room, Home Office, Dining Room |
| Special Feature | High Velocity |
| Recommended Uses For Product | Cooling |
| Wattage | 52 Watts |
₹1,855.00 – ₹1,955.00Price range: ₹1,855.00 through ₹1,955.00
Bajaj Edge 1200mm Ceiling Fan (Brown)
Highlights:
Product Details:
| Number of Commodity | – | 1U |
| Commodity | – | Ceiling Fan |
| Warranty | – | 2 years |
| Star Rating | – | 1 Star |
| Power Input | – | 52W |
| Air Delivery | – | 210 CMM |
| Speed | – | 340 RPM |
| Box length (mm) | – | 572 |
| Box Height (mm) | – | 190 |
| Body Width(mm) | – | 550 |
| Motor Type | – | Induction |
| Color | – | Brown |
| Box Includes | – | Motor/Blades/Canopy/ |
₹1,440.00 – ₹1,540.00Price range: ₹1,440.00 through ₹1,540.00
Bajaj Edge 1200mm Ceiling Fan (White)
Highlights:
Product Details:
| Brand | Bajaj |
| Color | White |
| Electric fan design | Ceiling Fan |
| Power Source | electric |
| Style | Pack of 1 |
| Speed | 340 RPM |
| Wattage | 56 Watts |
| Blade Length | 1200 Millimeters |
| Collection Name | Home, Office |
| Switch Type | Push Button |
₹1,440.00 – ₹1,540.00Price range: ₹1,440.00 through ₹1,540.00
Bajaj Frore 1200 mm (48″) Energy Efficient Ceiling Fan
Highlights:
| Brand | Bajaj |
| Color | Brown |
| Electric fan design | Ceiling Fan |
| Power Source | Corded Electric |
| Style | Star Rated |
| Product Dimensions | 18.6D x 13.7W x 69.6H Centimeters |
| Room Type | Living Room, Bedroom, Dining Room |
| Special Feature | high velocity |
| Recommended Uses For Product | Home,Air Circulation |
| Wattage | 52 Watts |
₹1,249.00 – ₹1,349.00Price range: ₹1,249.00 through ₹1,349.00
BAJAJ TURBO 400mm Fiji Blue Wall Fan
Highlights:
Product Details:
| Number of Commodity | – | 1U |
| Commodity | – | Wall Fan |
| Warranty | – | 2 Years |
| Power Input | – | 65 W |
| Air Delivery | – | 65 CMM |
| Body Width (mm) | – | 380 mm |
| Body Height (mm) | – | 550 mm |
| Body Depth(mm) | – | 444 mm |
| Motor Type | – | Copper Motor |
| Color | – | Fiji Blue |
| Box Includes | – | 1 N Fan Motor with base, 1 N Guard Set, Guard Ring, 1 N Blade, 1N Mounting Accessories Kit, 1 N Instruction Manual, 1 N Warranty Card |
₹1,950.00 – ₹2,050.00Price range: ₹1,950.00 through ₹2,050.00
Crompton High Speed Torpedo 400 mm Wall Fan (Black)
Highlights:
Product Details:
Product Details:
| Brand | Crompton |
| Color | Black |
| Electric fan design | Ceiling Fan |
| Power Source | Corded Electric |
| Style | Modern |
| Product Dimensions | 47.5D x 21W x 45H Centimeters |
| Room Type | Kitchen, Living Room, Home Office, Dining Room |
| Special Feature | remote |
| Wattage | 125 Watts |
| Finish Type | copper |
Â
₹2,412.00 – ₹2,512.00Price range: ₹2,412.00 through ₹2,512.00
Goldmedal Gati 400 Neo 1 Star 1200 mm 3 Blade Ceiling Fan (Ultra High Speed | Brown | Pack of 1)
Highlights:
Product Details:
| Brand | Goldmedal |
| Color | Brown |
| Electric fan design | Ceiling Fan |
| Power Source | Corded Electric |
| Style | Gati 400 Neo |
| Product Dimensions | 52.5D x 24W x 18H Centimeters |
| Room Type | Shop, Kitchen, Living Room, Bedroom, Study Room |
| Special Feature | High Velocity |
| Recommended Uses For Product | Indoor Use Only |
| Wattage | 50 Watts |
₹1,380.00 – ₹1,480.00Price range: ₹1,380.00 through ₹1,480.00



















